Zagadnienie pomiaru czasu

Dzisiejszy świat jest światem wysoce zdynamizowanym. Wszechobecny ruch daje o sobie znać każdemu. Ściśle powiązanym z ruchem zagadnieniem jest czas. W końcu ruch, czyli prędkość, to zmiana położenia w upływającym czasie. Jego pomiar to klucz do sukcesu, nie tylko sportowego.

Stosowanie pomiaru czasu

pomiar czasuJak wykonać pomiar czasu? Jak zdefiniować czas? Te pytania już od wieków nurtowały ludzkość. Powstało wiele systemów i jednostek czasu. Także znanych jest wiele punktów historycznych, od których niejako czas się zaczyna. Pomiar czasu odgrywa bardzo dużą rolę podczas zawodów sportowych. Biegacze od epoki pierwszych igrzysk dążą do zminimalizowania czasu, w jakim pokonają dystans. W tym prostym sporcie za pomiar odpowiadają czujniki optyczne rozstawione na całej długości startu oraz mety. W momencie przebiegnięcia zawodnika przez linię równocześnie światło między dwoma końcami linii przerywa się co odnotowuje czujnik, przesyłający impuls do zegara. Rożnica w czasie między przekroczeniem linii startu oraz mety stanowi pomiar czasu zawodnika. Podobny, lecz bardziej precyzyjny, sposób używany jest w wyścigach samochodowych, np. w Formule 1. Tam wymaga się niesamowitej dokładności pomiaru czasu liczonej w tysięcznych częściach sekundy. Są też sporty, w których czas wyznacza długość trwania gry. W piłce nożnej zegar ogranicza się do odmierzenia dwóch 45-cio minutowych połów meczu. W piłce ręcznej w pomiarze czasu uwzględnia się także przerwy, kiedy to piłka znajduje się poza placem gry.

Czas wszędzie płynie tak samo i bezustannie. Jego pomiar daje nam informacje o różnych zjawiskach. Czas zawsze był zjawiskiem mistycznym, tajemniczym. Jego odmierzaniem chwalili się nawet włodarze Związku radzieckiego twierdząc, że ich zegarki mierzą czas najszybciej.