folia stretch

Zabezpieczenie dzieł sztuki folią stretch

Podczas Drugiej Wojny Światowej wiadomo, że Niemcy wywieźli wiele dzieł sztuki z okupowanych przez siebie krajów. Na terenie Polski grabież dóbr kultury była prowadzona od tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku aż do końca wojny do tysiąc dziewięćset czterdziestego piątego roku.

Działa sztuki wywożone przez Niemców osłaniane były tylko folią

folia stretch Profesor Jan Pruszyński oszacował ile mniej więcej były warte dzieła sztuki, które zrabowali z naszego kraju Rosjanie oraz Niemcy w latach trwania wojny, a było to jakieś trzydzieści milionów dolarów. Głównie tymi dziełami sztuki były rzeźby oraz obrazy, jednak nie tylko było to grabione, ale także dzieła sakralne oraz zostało skradzione wiele, wiele dokumentów i aktów historycznych. Te garbowane dzieła sztuki, oczywiście nie były uszkadzane, tylko przewożone, a wiec potrzeba było je jakoś zabezpieczyć na czas transportu. Oczywiście wszystko pakowana do skrzyni, ale czasem było to za mało. W tym celu bardzo często Niemcy korzystali z takiego wynalazku, jakim była folia stretch. Oczywiście nie znano wtedy takich produktów jak folia stretch jumbo lub też folia stretch maszynowa. Ta folia stretch była trochę inna od tej, którą obecnie znamy, ale na szczęście spełniała swoją rolę i dobrze zabezpieczała dzieła sztuki, dzięki temu nie zostały one aż tak uszkodzone w czasie wojny.
Na szczęście coraz częściej można usłyszeć o odnajdywaniu tych dzieł skradzionych i wywiezionych przez Niemców czy Rosjan z naszego kraju. Jednak do tej pory wielu z nich jeszcze nie odnaleziono i nadal są uznawane za zaginione.