Wyrobem porcelany jako pierwsi zajęli się Chińczycy. Tajemnica, jak powstaje porcelana została przez nich odkryta w VII wieku naszej ery. Aż do XVIII wieku byli ona jedynymi producentami porcelany na świecie. W roku 1710 została uruchomiona pierwsza poza Chinami manufaktura porcelany. Miejscem, w którym uruchomiono pierwszą poza Chinami manufakturę porcelany była położona na terenie Saksonii Miśnia.
Krótka historia Miśnińskiej porcelany.
Tajemnicza dotychczas receptura pozwalająca Chińczykom wytwarzać porcelanowe wyroby została odkryta przez 2 chemików: Johanna Friedricha Bottgera i Ehenfreda Walthera von Tschirnhausa. Obaj chemicy pracowali na rzecz saskiego elektora, pełniącego jednocześnie funkcję króla Polski, Fryderyka Augusta I w Polsce znanego jako August II Mocny. 10 lat później w manufakturze w Miśni został zatrudniony malarz Johaim Gregorius Horoldt. To z jego inicjatywy porcelanowe wyroby wychodzące z manufaktury miśnieńskiej zaczęto oznaczać poprzez umieszczenie na nich dwóch skrzyżowanych ze sobą szpad. Szpady miały kolor niebieski. Takim samym znakiem, nieco przez ponad 300 lat zmodyfikowanym, porcelana z Miśni sygnowana jest w dalszym ciągu. Dzisiaj na terenie Państwowej Manufaktury Porcelany w Meissen działa muzeum, w którym zwiedzający mogą zobaczyć nie tylko proces tworzenia i ozdabiania porcelanowych wyrobów, ale również repliki wykonanych w manufakturze porcelanowych przedmiotów w wieku XVIII. Można więc zobaczyć, jak wyglądał serwis Aleksandra Józefa Sułkowskiego (królewski koniusz), którego wykonanie zajęło 2 lata, czy najsłynniejszy serwis miśnieński. Ten ostatni to Serwis Łabędzi, który zamówił hrabia Heinrich von Bruhl. Jego wykonanie zajęło jeszcze więcej czasu niż serwis dla koniuszego Sułkowskiego: trwało lat 4.
Wojna siedmioletnia spowodowała spadek zainteresowania produkowaną w Miśni porcelaną, ale manufaktura nie została zamknięta i działa po dzień dzisiejszy. Początkowo siedzibą manufaktury był zamek Albrechtsburg, później siedzibę przeniesiono w dolinę Triebisch, gdzie znajduje się także i obecnie.