Wyższość sztucznej inseminacji nad kryciem naturalnym

Obecnie odchodzi się od naturalnego kojarzenia bydła. Krycie naturalne wiąże się z możliwością spowodowania różnych urazów – zwłaszcza urazów kończyn. W czasie krycia naturalnego buhaj wskakuje na krowę, a jego ciężar (zazwyczaj większy niż masa krowy) może doprowadzić do złamań w obrębie miednicy.

Sprowadzanie nasienia buhajów różnych ras

nasienie najlepszych buhajówPoza tym buhaj w czasie pchnięcia ejakulacyjnego przenosi cały ciężar swojego ciała na swoje kończyny i wtedy bardzo często dochodzi do urazów: złamań, zwichnięć i innych. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie sztucznej inseminacji. Jest ona wykonywana przez lekarzy i techników weterynarii. Aby wykonać sztuczną inseminacją krowy, trzeba mieć nasienie przechowywane w odpowiednich warunkach. Jeśli nasienie podlega długiemu transportowi, musi być przechowywane w ciekłym azocie. Można zdobyć nasienie najlepszych buhajów z banków, które znajdują się w całej Europie. Nie trzeba wybierać nasienia buhaja tej samej rasy co krowa. Można krzyżować ze sobą różne rasy. Najczęściej kupowane jest nasienie buhajów takich ras jak: holsztyńsko-fryzyjska, biało-czerwona, czerwona, angus, simental, dexter, limousine. Nasienie pochodzi nie tylko od buhajów z polskich hodowli. Popularne są nasienia buhajów sprowadzane z Niemiec, Czech, Słowacji, Holandii, Szwecji, Danii. Zdarzają się hodowcy, którzy sprowadzają nasienie buhaja z innych kontynentów – przede wszystkim z Ameryki Północnej (USA).

Jeśli komuś zależy na jak najwyższej wartości użytkowej zwierzęcia, powinien zdecydować się na zakup wysokiej jakości nasienia, które pochodzi od najlepszego buhaja. Inne nasienie wybierają hodowcy utrzymujący krowy mleczne, a jeszcze inne ci, którzy hodują bydło mięsne. Przed zakupem nasienia należy zapoznać się z cechami użytkowymi reprezentowanymi przez danego buhaja.