Współczesne malarstwo ikonograficzne

Technika malowania ikon sięga czasów późno starożytnych. W tamtym okresie mocno związana była z przedstawieniami portretowymi. W późniejszym czasie wykorzystywana była tak samo w prawosławiu, jak również katolicyzmie, dlatego wiele przedstawień nawiązuje do motywów sakralnych i wykonywane było na specjalnie zamówienie cerkwi lub kościołów.

Współczesne ikony malowanie ręcznie

ręcznie malowane ikonyWspółczesne malarstwo ikonograficzne w dalszym ciągu jest bardzo popularne. Wynika to przede wszystkim z wysokich umiejętności warsztatowych osób, które zajmują się pisaniem ikon. W dalszym ciągu sposób ich tworzenia oparty jest w dużej mierze na tradycyjnej technologii, w której wykorzystuje się tempery jajeczne. Dlatego ręcznie malowane ikony są popularne w domach aukcyjnych, jak też często kupowane przez osoby zaznajomione sztuką, ale również takie, które pragną mieć w swoim domu twórczość związaną z motywami sakralnymi. Obrazy tego typu, w myśl tradycyjnej formy, wykonywane są na specjalnie zagruntowanej desce. Dlatego technika ta jest tak wyjątkowa, a jednocześnie łatwo rozpoznawalna. Wynika to także z dodatkowych złoceń, które najczęściej umieszczane są jako element tła. Do często spotykanych motywów można zaliczyć Matkę Boską wraz Dzieciątkiem, czy Chrystusa jako Pantokratora.

Wysoka precyzja wykonania, nie ustępuje miejsca odpowiedniemu podejściu do kwestii pisania ikon. Współcześni twórcy, którzy pragną oddać tej starej technice malarskiej hołd, w dalszym ciągu stosują się do tradycyjnych zaleceń, które określają, w jaki sposób i przy użyciu jakich materiałów powinny powstawać ikony. Dlatego są one tak popularne wśród miłośników sztuki, ale również osób, które cenią sobie malarstwo sakralne. Wysoka precyzja wykonania jest widoczna w wielu dziełach.