Masoneria czyli tajemnicza organizacja, która intryguje nieustannie od XVII wieku, kiedy to powstały pierwsze loże w Wielkiej Brytanii. Fascynacja lożą nie dziwi nikogo – tajny i elitarny charakter, a także wykorzystywanie tajemniczych symboli pobudza wyobraźnie ludzi na całym świecie. Skąd czerpać informacje o legendarnej organizacji?
Co znajduje się w książkach o masonach?
Kim są uczestnicy stowarzyszenia filozoficznego, etycznego oraz statutowego, do jakich partii należą, jak zdobywają pieniądze oraz dlatego zależy im tam bardzo na tajności? To pytania, które najczęściej pojawiają się w wielu wyszukiwarkach na temat ruchów masońskich, jednak odpowiedzi na nie są niejednoznaczne oraz mało satysfakcjonuję. Powstało wiele książek o rytuałach, symbolach oraz ogólnej tematyce wolnomularstwa, dzięki którym można poznać skomplikowaną symbolikę ruchu, opisy działań i najważniejsze, na co masoni wywierają wpływ i gdzie można znaleźć członków. Książki o masonach cieszą się dużym zainteresowaniem, jest w nich wiele teorii spiskowych, które napędzają temat kiedy głównym celem masonów jest dążenie do ciągłego doskonalenia się na różnych płaszczyznach osobowości. Tak naprawdę wszystkie informacje, jakie posiada świat o tej tajemniczej organizacji, są ograniczane przez nich samych. Każdy, kto interesuje się poczynaniami masonerii, wie, że pierwszą polską lożą masońską było założone w już w 1721 roku w Warszawie Czerwone Bogactwo. Stowarzyszanie działa po dziś dzień niejednokrotnie angażując się w kulturę, naukę i nie tylko.
Największe zbiory książek masońskich posiada Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, jednak osoby zainteresowane tematem nie muszą podróżować do stolicy wielkopolski, by zaczerpnąć wiedzy o tajemniczych masonach.