Wielopiła – analiza rynku pod kątem ceny

Rynek maszyn stolarski w Polsce jest bardzo rozwinięty i bogaty. Spowodowane jest to dużym eksportem drewna jako surowca, a także wyrobów drewnianych. Jedną z podstawowych maszyn stolarskich jest wielopiła.

Opis i cena wielopiły

wielopiła cenaWielopiła jest to urządzenie służące do obróbki przetartego wstępnie drewna. Głównie służy do wycinania desek i listew z pryzm. Cechą charakterystyczną tego urządzenia jest to, że posiada kilka pił pracujących równolegle. Analizując rynek maszyn stolarskich można zauważyć, że mamy bardzo dużą ofertę maszyn importowanych, używanych, a także nowych polskiej produkcji. W związku z tym, że wielopiła jest jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanym do obróbki drewna sytuacja wygląda bardzo podobnie. Ceny wielopił są różne. Zależą przede wszystkim od mocy silnika napędzającego piły. Im większą moc posiada silnik tym urządzenie jest droższe. Duży wpływ ma także jakość i miejsce wykonania. Maszyny importowane z zachodu są droższe od polskich. Wpływ na cenę, ma także maksymalny wymiary pryzmy wejściowej, rodzaj i ilość pił. Ważnym parametrem jest także rodzaj posuwu materiału i sposób sterowania. Cechy te mimo, że podnoszą cenę, powodują ułatwienie i poprawienie szybkości obsługi przez operatorów. Wpisując w wyszukiwarkę hasło „wielopiła cena” możemy zauważyć, że za nową musimy zapłacić od kilkunastu do kilkuset tysięcy, natomiast używaną jesteśmy w stanie kupić za kilka.

Podsumowując, cena wielopiły jest bardzo zależna i nie da jej się jasno określić. Nowe maszyny są bardzo drogie, jednak skrócenie czasu obróbki drewna i możliwości wydają się rekompensować koszty zakupu. Maszyny używane wydają się być lepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o próg wejścia. Jednak nikt nie da gwarancji, ile taka wielopiła będzie pracować bez awarii i jakie będą ewentualne koszty naprawy.