żaglówka

Wielkie zagrożenie na polskich wodach

Prowadzenie każdego większego pojazdu wymaga specjalistycznych uprawnień. Aby prowadzić samochód musimy posiadać prawo jazdy, a do latania samolotem licencje pilota. W polskim prawie nawet do prowadzenia wózka widłowego trzeba mieć specjalne uprawnienia, bo inaczej narażamy się na solidną karę.

Wynajem jachtu na Mazurach tylko dla odpowiedzialnych ludzi

żaglówkaCzemu więc ktoś mądry wpadł na pomysł, aby znieść taki wymóg co do jachtów? Zawsze było tak, że kiedy się myślało o pływaniu żaglówką. Najpierw trzeba było podejść do kursu. Tak samo jak na resztę uprawnień trzeba było nauczyć się techniki sterowania czy przepisów. Ale dodatkowo jednak, na kursie na patent żeglarza jachtowego, uczono jeszcze meteorologi czy kompleksowej budowy jachtu. Dzięki temu taki niedoświadczony aspirat żeglugi śródlądowej zdobywał potrzebną wiedzę aby podejść do państwowego egzaminu. Dopiero zaliczenie go z pozytywnym wynikiem otwierało mu drogę do samodzielnego sterowania jachtem po wodach śródlądowych. Grube ryby, które kupują sobie jachty luksusowe, przepchnęły jednak przepis, że dla kadłubów do długości siedmiu metrów, takie uprawnienie nie jest potrzebne. Nie chciało im się bowiem tracić czasu na robienie kursu, ponieważ od razu chcieli móc pochwalić się swoimi nowiutkimi żaglówkami. Całe szczęście rozum zachowały chociaż firmy oferujące wynajem jachtów na mazurach i w innych częściach polski. Nadal wymagają oni od swoich klientów takiego uprawnienia, ponieważ boja się o posiadany dobytek. Zdają oni sobie sprawę, że tacy ludzie, bez odpowiedniej zgody, mogą wyrządzić wiele szkód sobie i wszystkim dookoła. Dzięki temu, że wynajem jachtu na mazurach jest obłożona takimi regulacjami nie ma aż tak wielu wypadków. Pomimo tego jest mnóstwo ludzi, którzy mają własne jachty, a nie posiadają żadnych uprawnień do ich prowadzenia. Często też w systemie czarter mazury lat minute, właściciele firm nie wymagają ich również. Właśnie dlatego co roku słyszy się o tak wielu wypadkach odbywających się na wodach śródlądowych.

Co chwile bowiem jakieś jachty się zderzają, bądź przewracają się na silnym wietrze. Ludzie bez uprawnień nie wiedzą bowiem jak poprawnie prowadzić takie żaglówki. Ich sterowanie jest o wiele trudniejsze, ponieważ nie mamy przecież żadnego hamulca.