Wada wzroku: kiedy dziecko potrzebuje okularów?

Małe dziecko zaczyna trenować swój wzrok tuż po narodzinach, trenując narząd. Jednak czas jest na to ograniczony. Lekarze okuliści są zgodni, że jeśli wada zostanie rozpoznana do czwartego roku życia, ma szanse na wyleczenie, gdyż wtedy cały czas współpraca mózgu i oka jest w fazie rozwoju.

Kiedy należy iść z dzieckiem do okulisty?

OkulistaDlatego co raz częściej można spotkać na ulicy maluchy w okularach. Obecnie okulary dla dzieci są bardzo kolorowe i trwałe, a maluch może nosić je zupełnie bezpiecznie. Warto więc skonsultować się z dziecięcym okulistom aby sprawdził, czy maluch ma problem ze wzrokiem, szczególne wtedy gdy występuje jakiś czynnik ryzyka jak, wady wzroku w rodzinie, czy przedwczesny poród. Po wizycie u okulisty optyk dla dzieci pomoże dobrać odpowiednie oprawki do małej główki. Rodziców powinny zaniepokoić fakt, że dziecko zezuje, mruży oczy czy jest szczególnie wrażliwe na światło. W przypadku starszych dzieci rodziców powinny zaniepokoić złe wyniki w nauce czy nawracające się bóle głowy. Dziecko może narzekać, że nie widzi co jest zapisane na tablicy. Badanie okulistyczne jest bezbolesne. Okulista za pomocą specjalistycznego sprzętu, jak również tradycyjnych metod określa i diagnozuje wadę wzorku, a następnie wypisuje receptę. Rodzicom pozostaje zadanie, które polega na wyborze oprawek i przekonanie dziecka, że noszenie okularów może być fajne.

Obecnie na rynku oprawki dla dzieci dla dzieci są naprawdę zróżnicowane, lekkie i wykonane z trwałych materiałów, dlatego zarówno mniejsi jak i nieco więksi milusińscy znajdą coś dla siebie.