Uprawa truskawek Honeoye

Byłeś już w sklepie ogrodniczym i masz sadzonki truskawek Honeoye. Jest amerykańska odmiana truskawki wykazująca duża zdolność adaptacyjna dlatego uprawiana jest w krajach Europy. Jest to połączenie odmian Vibrant i holiday Odpowiedni do uprawy przyśpieszonej w polu, pod niskimi osłonami jak i w tunelach wysokich. Jest to odmiana deserowa, która daje wysoki plon.

Jak wygląda uprawa truskawek Honeoye?

Szkółka truskawekTruskawki te bardzo dobrze zachowują się w transporcie więc najlepiej sadzonki truskawek tych kupić jeśli mamy zamiar handlować tymi owocami. Po transporcie wyglądają jak świeżo zerwane. Maja jędrny, soczysty miąższ. Odmiana ta nie wymarza. Odporna na gnicie owoców (m. in. na szarą pleśń) oraz jest dość odporna na choroby liści (biała plamistość, czerwona plamistość i mączniaka) podatna wertycylioze, jeśli sadzona jest na stanowiskach po truskawkach i innych roślinach z rodziny psiankowatych czy ogórkach. Roślina o wzroście silnym, niezbyt zwarta, raczej wzniesiona. Daje dość wysoki plon, w tym wysoki procent owoców w pierwszym zbiorze. Owoce tej sadzonki truskawki osiagają zazwyczaj średnia wielkość. Na początku plonowania są dość duże a pod jego koniec zazwyczaj nie drobnieją, maja szeroko stożkowaty kształt i ścięte wierzchołki, nieco zwężające się przy kielichu. Sadzonki tej odmiany truskawki przenosimy do gruntu od końca lipca do połowy sierpnia. Im wcześniej to zrobimy tym lepiej zdążą przygotować się do zimy. Sadzimy truskawki w rzędach wytyczonych co 50 do 80 cm. Pierwsze truskawki możemy zbierać już pod koniec maja, a ostatnie w drugiej połowie czerwca. Dobrze znoszą transport i przechowują się w temperaturze pokojowej. Ryzyko wystąpienia zgnilizny korony zmniejszamy, kupując sadzonki z pewnych źródeł. Ponadto ściółkujemy grządki słomą lub folią i nie dopuszczamy do ich zachwaszczenia.

Porażone rośliny należy jak najszybciej usuwać. W okresie kwitnienia, w przypadku długo utrzymującej się deszczowej i ciepłej pogody, możemy wykonywać opryski środkami przeciwko szarej pleśni.