uprawnienia spawaczy

Spawanie w celach prywatnych a uprawnienia spawaczy

Nie wiem jak jest to uregulowane prawnie, i czy w ogóle jest, ale spawanie dla własnych prywatnych celów powinno odbywać się, moim zdaniem z dala od zabudowań i sąsiadów. Dlaczego?

Uprawnienia spawaczy i doświadczony fachowiec

uprawnienia spawaczyPrzede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, ale i również ze względu na szacunek do sąsiadów. Pomijam już temat tego, czy dana osoba ma specjalistyczne uprawnienia spawaczy i tym podobne. Nie wnikam również czy taka osoba zdała kiedykolwiek egzaminy spawaczy. Chodzi mi o zwykłą przyzwoitość i odpowiedzialność. Spawanie generuje bardzo dużo hałasu i o ile ktoś mieszka obok zakładu czy warsztatu po którym wie czego się spodziewać, tak osoba prywatna, która spawa w czasie wolnym może być prawdziwym utrapieniem. Poza tym iskry mogą przyczynić się do wzniecenia ognia i ostatecznie pożaru co naraża wszystkich dookoła. Osobiście ufam zawodowym spawaczom, którzy posiadają uprawnienia tuv i duże doświadczenie w tym temacie. Nie ufam domorosłym spawaczom, którzy wiedzą wszytko najlepiej i są mądrzejsi od całego świata. Sprawiają wrażenie, jakby diagnostyka maszyn i inne skomplikowane czynności, nie stanowiły dla nich najmniejszego problemu. Jeżeli chcemy ”bawić” się w spawanie na swoim podwórku, pamiętajmy, że wspólnota mieszkaniowa, do której należymy albo sąsiednia może złożyć skargę na nas, co przyczyni się do skontrolowania naszego miejsca. Jeżeli okaże się, że stwarzamy zagrożenie, możemy mieć kłopoty. Bardzo cenię pracę specjalistów z branży spawalnictwa. Wiem, że nie jest to łatwa praca oraz droga do tego zawodu, również nie była łatwa.

Poświęcili oni bardzo dużo czasu, żeby dowiedzieć się czym jest próba zginania złącz spawanych oraz inne bardzo skomplikowane zagadnienia. Dlatego uważam, że nie można wrzucać wszystkich do jednego worka i że trzeba rozdzielić pewne sprawy.