Skupowanie rzepaku w warmińsko-mazurskim

W Polskim rolnictwo jest silną gałęzią gospodarki. Użytki rolne zajmują aż 60% powierzchni całego kraju, z czego lwia część to grunty rolne. Reszta to łąki, pastwiska i sady. Rolnicy uprawiają przeróżne zboża. Oczywiście najczęściej można spotkać uprawy dobrze wszystkim znanej pszenicy. Ale rolnicy zajmują się również uprawą jęczmienia, czy rzepaku.

Skupowanie rzepaku w warmińsko-mazurskim

skup rzepaku warmińsko-mazurskieObecnie rzepak jest najważniejszą rośliną oleistą uprawianą w Polsce. To odmiana kapusty (prawdopodobnie skrzyżowanie kapusty z rzepikiem). Nasiona rzepaku zawierają około 40% oleju. Kiedyś nasiona rzepaku zawierały w sobie kwas erukowy. Jest to szkodliwa substancja działająca toksycznie poprzez stłuszczenie miąższu narządów wewnętrznych i uszkodzenie mięśni serca. Obecnie odmiany rzepaku hodowane na naszych polach, są tak zmodyfikowane, że zawierają tylko śladowe ilości kwasu erukowego, a tym samym są bezpieczne dla naszego zdrowia.Kupując więc olej w sklepie możemy być pewni, że dostarczy nam jedynie wartościowych składników. Olej rzepakowy jest podstawowym tłuszczem roślinnym na wielu obszarach naszej planety. Uprawia rzepaku nie jest najłatwiejszym zadaniem. Odmiana ozima wymaga rośnięcia na polu, aż przez 11 miesięcy. W tym czasie należy zapewnić uprawie optymalne warunki do wzrostu i ochronę przed szkodnikami. Gdy już plony są dojrzałe i zebrane trzeba je sprzedać. Skup rzepaku warmińsko-mazurskie oferuje dobre ceny za rzepak.

Rzepak to roślina, która może dużo wnieść do płodozmianu w gospodarstwie. Rzepak posiada głęboki, tzw. palowy system korzeniowy. Dzięki temu poprawia warunki wodno-powietrzne w glebie. Pole po zasianym rzepaku są też bogatsze w azot, ale jest to związane z technologią nawożenia. Ceny rzepaku są ostatnio bardzo korzystne, więc bilans uprawy jest zadowalający.