Jedna z adaptacji powieści sir Arthura Conana Doyle’a , osadzona została w realiach współczesnego Londynu. Słynny prywatny detektyw, lub raczej, jak sam o sobie mówi, jedyny na świecie detektyw-konsultant, wciąż mieszka pod adresem Baker Street 221b, jest utalentowanym muzykiem i geniuszem, ale fajkę zamienił na plastry antynikotynowe, słynny kaszkiet i kraciasty płaszcz na doskonale skrojone modne ubrania i chętnie wykorzystuje w swojej pracy zdobycze techniki, takie jak telefony komórkowe czy Internet. Prowadzi również własnego bloga pod nazwą „Sztuka dedukcji”.
Kim jest Sherlock w XXI wieku?
Sherlock świadczy usługi detektywistyczne osobom prywatnym, często rozwiązując sprawy zanim klienci zdążą dokładnie o nich opowiedzieć, oraz pomaga londyńskiej policji, gdy policjanci okazują się bezradni. W serialu pojawiają się również inne postaci znane z twórczości Doyle’a, choć również we współczesnej, „odświeżonej” wersji. Inspektor Lestrade, śledczy Scotland Yardu, pani Hudson, której sympatię Sherlock zyskał, kiedy doprowadził do skazania jej męża, starszy z braci Holmes, Mycroft, ukazany jako szara eminencja brytyjskiego rządu. A także Irene Adler, która fascynowała Sherlocka i jego największy wróg, geniusz zbrodni Moriarty. Na pierwszy plan wysuwa się jednak znajomość z doktorem Watsonem, który w serialu również spisuje kolejne z przygód przyjaciela, ale robi to w formie bloga. Pozostaje też nieodłącznym towarzyszem głównego bohatera, nawet jeśli często nie rozumie jego motywów i sposobu myślenia.
Serialowy Sherlock również posiada swoje nieoficjalne „biuro detektywistyczne” na Baker Street i korzysta ze wszelkich poszlak i sposobów na wyjaśnienie kryminalnych zagadek, co w Scotland Yardzie dało mu łatkę dziwaka i szaleńca ze względu na jego nietypowe metody pracy. Do tej pory wyprodukowano trzy sezony serialu – każdy liczący po trzy odcinki – a w planach są dwa kolejne.