Rodzaje opryskiwaczy ogrodowych

Stosowanie oprysków w ogrodzie to bardzo częsta praktyka, której nie da się uniknąć, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym wzrostem uprawianych przez nas roślin. Można opryskiwać rośliny jedynie czystą wodą w celu ich zroszenia, jednak najważniejszym zadaniem oprysków jest ochrona przed szkodnikami, leczenie z chorób oraz nawożenie.

Opryskiwacz do ogrodu i do domu

opryskiwacze akumulatoroweOpryskiwanie roślin uprawnych ma miejsce zarówno w niewielkich przydomowych ogródkach, jak i w dużych ogrodach czy nawet sadach uprawnych. Jest to czynność niemal niezbędna, jeśli chcemy, aby rośliny rosły zdrowo, były wolne od szkodników i chorób. W zależności od wielkości powierzchni, jaka będzie opryskiwana trzeba będzie zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenie. Na większych przestrzeniach, takich jak duże ogrody i sady owocowe sprawdzą się opryskiwacze akumulatorowe lub spalinowe. Są to modele opryskiwaczy, które posiadają własne zasilanie, w odróżnieniu od modeli, które wykorzystują do pracy siłę naszych mięśni (opryskiwacze ciśnieniowe). Opryskiwacze akumulatorowe zasilane są baterią, która wymaga ładowania. Jednak jedno ładowanie baterii wystarczy w zupełności na kilka godzin nieprzerwanej pracy. Model spalinowy nie wymaga ładowania, jest natomiast nieco głośniejszy, na co trzeba zwrócić uwagę. Obydwa modele są dość duże, mają dużą pojemność na stosowane środki. Mogą być ciągnięte na kółkach lub noszone na plecach jak plecak. W małych ogrodach o niewielkiej ilości nasadzeń w zupełności wystarczy opryskiwacz ciśnieniowy. Może być to urządzenie noszone na plecach lub zawieszane na pasku na ramieniu. Pamiętajmy, aby podczas zakupu zwrócić uwagę na długość lancy, im dłuższa, tym lepszy zasięg urządzenia.

Najprostszymi modelami opryskiwaczy są niewielkie modele ciśnieniowe o pojemności do dwóch litrów. Takie urządzenia są nam świetnie znane, używane niemal w każdym domu do zraszania roślin lubiących nieco bardziej wilgotne środowisko. Ten model opryskiwacza posłuży równie dobrze do pielęgnacji roślin balkonowych, czy tych uprawianych na tarasie przed domem.