Rodzaje desek na taras

Drewniany taras prezentuje się pięknie zarówno w klasycznych domach jak i tych w stylu nowoczesnym. Drewno jest naturalnie pięknym materiałem i od lat towarzyszy nam w wykończeniach wnętrz. Naturalny rysunek drewna sprawia, iż każda deska jest niepowtarzalna i nawet po wielu latach, nabierając drobnych zniszczeń potrafi cieszyć oko. Jednak podczas budowy tarasu należy dobrze się zastanowić nad wyborem desek na jego nawierzchnię.

Drewniany taras – gładki czy ryflowany?

wytrzymała deska tarasowa gładkaKtóre drewno będzie najlepiej sprawdzało się na tarasie? Lepiej wybrać drewno rodzime czy może postawić na gatunki egzotyczne? Czy wytrzymała deska tarasowa gładka będzie lepsza niż deska ryflowana? To kilka najważniejszych pytań, na które będziemy musieli sobie odpowiedzieć zanim podejmiemy się budowy drewnianego tarasu. Rodzaj drewna, jakie wybierzemy będzie miał istotny wpływ na wygląd naszego tarasu po wielu latach. Przyjęło się, że drewno egzotyczne jest dużo lepszym wyborem na nasze warunki atmosferyczne. Ten rodzaj drewna zawiera duże ilości substancji oleistych, dzięki czemu nie chłonie tak łatwo wilgoci. Jest też drewnem o bardzo dużej gęstości, a co za tym idzie twardym i odpornym na uszkodzenia i ścieranie, co przydaje się szczególnie wtedy, jeśli taras ma być położony na równi z gruntem. Nanoszony w tej sytuacji piasek czy żwir nie będzie powodował ścierania drewnianej podłogi. Najbardziej popularnym drewnem egzotycznym jest tek i lapacho. Jeśli chodzi o gatunki rodzime, wykorzystuje się jesion, dąb, modrzew europejski, świerk oraz sosnę. Warto jednak wspomnieć, że na tarasie znacznie lepiej sprawdzają się gatunki liściaste. Innym wyborem dotyczącym desek do budowy tarasu jest rodzaj ich powierzchni i może być ona gładka lub ryflowana. Wytrzymała deska tarasowa gładka będzie dużo lepiej prezentowała naturalne słoje drewna, czego nie uświadczymy już w takim stopni w desce ryflowanej. Ta druga natomiast może posłużyć do stworzenia niebanalnej nawierzchni tarasu.

Sposobem na poprawienie parametrów drewnianych desek tarasowych jest obróbka termiczna, czyli poddanie ich działaniu wysokiej temperatury bez użycia środków chemicznych. Powstałe w ten sposób termodrewno zyskuje na trwałości i wytrzymałości. Nie chłonie tak łatwo wilgoci, jest odporne na grzyby i pleśnie, a dodatkowo zyskuje dużo głębszą i ciemniejszą barwę, przypominając wyglądem drewno egzotyczne.