Przesył energii elektrycznej

Moda na ekologię skłoniła wiele osób do oszczędzania surowców naturalnych i energii, którą się z nich pozyskuje. Niektórych przekonały już wcześniej argumenty finansowe. Spróbujmy uświadomić sobie, jak urządzenia znajdujące się na linii transmisyjnej wpływają na obniżenie ceny prądu. Znajdźmy odpowiedź na pytanie, po co stosuje się rozdzielnice średniego napięcia i stacja transformatorowe. Czy wszystkie te urządzenia są konieczne?
prądSystem przesyłania energii nie jest może najlepszy, ale do tej pory nikt nie zaproponował skuteczniejszego rozwiązania, które byłoby możliwe do realizacji. Weźmy na przykład pulpity sterownicze. Dzięki nim w jednym miejscu można kontrolować działanie linii transmisyjnej. Jeden człowiek może czuwać nad prawidłowym przesyłem prądu do wielu rozdzielni, a w razie wystąpienia awarii zidentyfikować ją oraz odłączyć wybrane wyjście od źródła napięcia. Innym przykładem takiego urządzenia, dzięki któremu cena prądu elektrycznego jest niższa. Rozdzielnice średniego napięcia oraz rozdzielnice niskiego napięcia umożliwiają podział prądu wejściowego na wiele wyjść o identycznym napięciu jak wyjście, ponieważ jednak nie można uzyskać więcej energii, niż się dostarczyło, dzielona jest w tej sytuacji wartość natężenia. Gdyby nie istniała taka możliwość, choć to sytuacja mocno abstrakcyjna, każdy dom musiałby być podłączony bezpośrednio do elektrowni. Gdyby nie istniały stacje transformatorowe, nie istniałyby linie wysokiego, średniego i niskiego napięcia, gdyż napięcie prądu na wyjściu z elektrowni musiałoby być już dostosowane do wartości, jakie chciałby uzyskać końcowy odbiorca. Tranzystory stosuje się w celu obniżenia natężenia prądu poprzez zwiększenie jego napięcia na liniach energetycznych, a następnie, by dążyć do stopniowego odwrócenia wartości tych parametrów. Przesył prądu o dużym natężeniu jest trudny, gdyż generuje duże straty związane z rezystancją własną zastosowanego przewodnika.
Jak widzimy, wiele rozwiązań użytych do budowy energetycznej linii transmisyjnej jest naprawdę przemyślanych.

Wszystkie pulpity sterownicze i stacje transformatorowe generują z biegiem czasu coraz większe oszczędności. Rozdzielnice niskiego i średniego napięcia są kolejnym przykładem takiego działania. Strach pomyśleć, ile kosztowałaby energia elektryczna, gdyby nie wymyślono opisanych w tekście rozwiązań.