Jakie decyzje musimy podjąć, żeby w sposób prawidłowy zbudować piece kaflowe w budynku, którego jesteśmy właścicielami? Jest ich naprawdę dużo, gdyż musimy pamiętać, że dobrze wykonany piec tego typu może nam z powodzeniem służyć przez całe dziesięciolecia i to bez żadnych skomplikowanych remontów czy innych podobnych działań tego typu. Fachowy doradca i wykonawca jest tutaj bezcenny.
Najlepsze materiały na piece kaflowe
Każdy piec z tego rodzaju może być wykonany w inny sposób, bo dużo zależy od jego ostatecznego przeznaczenia. Jeżeli umieścimy go we właściwym miejscu, to będzie on dla nas z powodzeniem ogrzewał nawet kilka pomieszczeń jednocześnie, a to przecież znacznie obniża koszty. Rozmiar i kształt powinien być zawsze dopasowany do komina, z którym taki piec musi być trwałe połączony. To połączenie najczęściej wykonuje się przy użyciu trwałej rury. Powinny jednak do niej trafiać tylko i wyłącznie spaliny, które wcześniej oddały całe swoje ciepło do elementów akumulacyjnych takiego pieca. Budowa pieca kaflowego w takim przypadku wymaga zastosowania dużej liczby różnych elementów szamotowych. To one mają gromadzić, a następnie stopniowo oddawać ciepło przez wiele długich godzin nawet po całkowitym zakończeniu procesu palenia. Te elementy, czyli na przykład płytki, którymi wypełnia się kafle, łączone są przy użyciu specjalnej zaprawy. W jej skład poza szamotem może wejść również glina i wiele innych dodatków tego typu.
Nigdy nie chodzi jednak o całkowite wypełnienie wnętrza pieca, ponieważ zawsze muszą być tam wykonane kanały, które będą prowadziły właśnie do wspomnianej powyżej rury. Prowadzi się je w taki sposób, żeby trasa dymu mogła być możliwie jak najdłuższa. Zewnętrzną stronę pieca ozdabiają praktycznie zawsze eleganckie kafle odporne na działanie wysokiej temperatury.