Problematyczna wąska działka

Planując budowę wymarzonego domu najczęściej myślimy o jego wnętrzu, kolorystyce i klimacie dekoracyjnym, jaki uznamy za dominujący w środku. Rzadko kiedy nasze myśli uciekają w stronę działki, prędzej myślimy abstrakcyjnie o ogrodzie i jego zagospodarowaniu, drzewach ozdobnych, owocowych, krzewach i kwiatach. W momencie kupna działki zderzamy się brutalnie z rzeczywistością, która oferuje wąskie działki, które mają wyłącznie 17 metrów szerokości.

Nowoczesne domy na wąską działkę to projekty, które próbują zniwelować problemy wynikające z braku miejsca

nowoczesne domy na wąską działkęNa szczęście sytuację na rynku nieruchomości monitorują nie tylko agenci, ale i projektanci. Ci wiedzą, że problematyczna działka będzie tańszą inwestycją na początku, ale pozwoli im zarobić na dostosowaniu projektu do wymagań, jakie stawia przed nimi szerokość. Nowoczesne domy na wąską działkę to specjalne działy w biurach projektowych, które proponują nietypowe realizacje na równie nietypowym terenie. Architekci najczęściej chcą zobaczyć teren, aby móc przeanalizować jego wady i zalety i móc zaproponować bazę kilku projektów, na których będzie opierać się ogólna koncepcja budowlana. Bryły nowoczesnych budynków są nieoczywiste, opierają się na połączonych ze sobą figurach geometrycznych, które tworzą nietypową konstrukcję najczęściej pokrytą ekscentrycznym dachem. Na wąskiej działce, z racji braku możliwości działań rozmieszczonych na poziomie, mamy opcję, która narzuca się samoistnie, czyli działanie w płaszczyźnie wertykalnej.

Nowoczesne domy na wąską działkę najczęściej są wolno stojącymi budynkami piętrowymi, które chcąc zaoszczędzić trochę miejsca dookoła budynku dla komfortu, jak i w celu zachowania przepisów, są zagospodarowywane w przestrzeni pionowej, stwarzającej dużo większe możliwości niż zwykła zabudowa domu z poddaszem użytkowym.