Prawa poszkodowanych pasażerów pojazdrów

Wypadki komunikacyjne są dość częstym zjawiskiem. Podczas wypadku może ucierpieć zarówno kierowca samochodu, jak i pasażerowie. W niektórych sytuacjach pasażerowie, którzy doznali poważnego uszczerbku na swoim zdrowiu, mogą starać się o wysokie odszkodowanie za poniesione straty.

Pasażerowie pojazdu mają prawo do odszkodowania

odszkodowanie dla pasażerów pojazduWiele osób pewnie zgodzi się z tym, że w razie zaistniałej potrzeby warto starać się o odszkodowanie. Odszkodowanie może wypłacić ubezpieczyciel lub kierowca samochodu, jeśli zostanie udowodniona jego wina. Wówczas trzeba złożyć stosowny wniosek do sądu. Trzeba jednak przygotować się na proces cywilny, który może przeciągnąć się nieco w czasie. Odszkodowanie dla pasażerów pojazdu wypłacane jest po ustaleniu rozmiaru szkody. W przypadku powództwa cywilnego przeciwko kierowcy odszkodowanie jest wypłacane w ramach ubezpieczenia OC. Niektóre osoby decydują się na ubezpieczenie w razie wypadku lub niespodziewanego leczenia szpitalnego. Takie ubezpieczenie z pewnością się przydaje, kiedy ulegniemy groźnemu wypadkowi i doznamy poważnego uszczerbku na zdrowiu. Warto jednak podkreślić, że odszkodowanie nie jest wypłacane, jeśli dowiedziono, że jesteśmy sprawcami lub też współodpowiedzialnymi wypadku. Dlatego też trzeba dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia oraz jego zakresem. Wysokość odszkodowania zależy od co najmniej kilku czynników – rozmiaru doznanej szkody, wariantu ubezpieczenia, a niekiedy również okresu składkowego.

Zazwyczaj kiedy wybieramy się w podróż samochodem, liczymy na to, że bezpiecznie dotrzemy do upragnionego przez nas celu. Niestety, nie zawsze to się udaje. Czasami dochodzi do poważnych wypadków komunikacyjnych. Chwila nieuwagi kierowcy może kosztować czyjeś zdrowie lub życie.