Pełna automatyzacja produkcji

Pierwsze skojarzenia, jakie mają ludzie na myśl o automatycznych i nowoczesnych liniach produkcyjnych, to wielkie automatyczne ramiona montujące samochody. Firmy motoryzacyjne znacząco zwiększyły swoje obroty i produkcję maszyn w drugiej połowie XX wieku właśnie dlatego, że mogły zaspokoić globalny popyt. A mogły masowo produkować tysiące pojazdów właśnie dzięki temu, że pracownicy fizyczni otrzymali ogromną pomoc w postaci systemów automatycznych i mechaniki przemysłowej.

Inżynierowie specjalizujący się na takim polu działań jak automatyka przemysłowa najpierw rozpoczęli swoje prace od stworzenia linii montażowych.

komora chłodniczaDużo elementów, nie tylko samochodów, można składać z powodzeniem wykorzystując automatyczne systemy. Wystarczy przygotować odpowiednie oprogramowanie i materiały, które urządzenia mogłyby samodzielnie składać. Wiadomym jest, że trzeba zadbać o prefabrykaty i przechowywać je w odpowiedniej temperaturze, do czego doskonale nada się komora chłodnicza, która jest pomieszczeniem zapewniającym sterylne warunki. W przypadku pominięcia tej procedury ryzykuje się sukcesem danej partii produkcyjnej.

Przed otrzymaniem finalnego produktu, jakim jest chociażby piwo, różne elementy składowe, opakowania i surowce do produkcji, muszą zmieniać swoje położenie na ogromnej przestrzenni terenu należącego do producenta. Dzisiaj z powodzeniem to automatyczne systemy transportu są w stanie odpowiadać za to, aby już gotowe piwo w odpowiedniej temperaturze przedostało się tam, gdzie następne urządzenia przeleją je do odpowiednich butelek a następnie zapakują do skrzynek a skrzynki na palety, które do momentu transportu przechowuje komora chłodnicza.

Rola człowieka w takim układzie mocno się zmienia – jest on administratorem i informatykiem, dopiero w drugiej kolejności inżynierem. A ponieważ każdy najmniejszy element całego zautomatyzowanego systemu jest dokładnie rejestrowany przez komputerowe czujniki, jakiekolwiek zawahania normy lub obniżenie standardów zostaje wykryte i odpowiednio zaalarmowane. Wydaje się więc, że inwestowanie w nowoczesne i innowacyjne automatyczne linie produkcyjne ma jedynie same zalety. Jedynym, co może zaszkodzić takiej wielkiej fabryce, to koniec popytu na produkowane dobro, ale i to da się w dużej mierze przewidzieć dzisiaj dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii makroekonomicznych i informatycznych.