jachty

Patent na jachty – wymagania

Aby otrzymać jakiekolwiek uprawnienia w naszym kraju musimy najpierw spełnić odpowiednie wymagania. Nie ważne czy naszym celem jest prawo jazdy na samochód osobowy, uprawnienia na wózek widłowy czy patent żeglarza jachtowego. Nikt nam ich nie da za darmo i musimy najpierw udowodnić, że posiadamy odpowiednie umiejętności.

Czy patent na jachty jest potrzebny?

jachtyZdobycie patentu żeglarza jachtowego nie jest oczywiście tak trudne jak otrzymanie prawa jazdy samochodem osobowym. Jest jednak już bardziej wymagające od uzyskania uprawnień na wózki widłowe. Pierwszą szokująca dla wielu wiadomością może być to, że według polskiego prawa, patent żeglarza jachtowego nie jest do niczego potrzebny. Uznano bowiem, że do sterowania jachtem o długości kadłuba do siedmiu metrów, nie potrzeba żadnych uprawnień. Jest to jednak tylko ukłon w stronę bogatych jegomości, posiadających własne jachty, którym nie chce się tracić czasu na żadne kursy. W praktyce wygląda to tak, że każdy czarter jachtów na mazurach nie wypożyczy nam nic bez takiego patentu. Więc jeżeli nie planujemy zakupu własnego jachtu to wypada pomyśleć o jego zdobyciu. Jedynym wymaganiem, które trzeba spełnić aby przystąpić do kursu jest ukończenie czternastego roku życia. Nie jest to więc wiele, dlatego każdy kto planuje w przyszłości czarter jachtu powinien o tym pomyśleć.

Oczywiście później trzeba jeszcze zdać egzamin na patent, który sprawdza umiejętności z takich dziedzin jak locja, meteorologia, budowa jachtu czy teoria żeglowania. Dopiero kiedy udowodni się teoretyczne umiejętności przystępuje się do praktycznego egzaminu.