Pompy ciepła

Oszczędność dzięki pompom ciepła i dobrej wentylacji

Oszczędność ma coraz większe znaczenie przy budowie domu – nie chodzi jednak o oszczędność na materiałach i rozwiązaniach, ponieważ jest to oszczędność pozorna, a wybór takich metod ogrzewania domu, które w ostatecznym rozrachunku pozwolą na oszczędzenie ciepła i energii oraz ich ponowne wykorzystanie w maksymalnym stopniu.

Jak można zaoszczędzić?

Pompy ciepłaZwiększa to koszty początkowe ze względu na ceny urządzeń i całych instalacji, zwraca się jednak w czasie ich eksploatacji oraz zapewnia świadomość większej troski o środowisko naturalne. Warto zwrócić uwagę, że zmieniające się przepisy dotyczące wymogów technicznych oraz zużycia energii wręcz wymuszają podobne rozwiązania, dlatego jeśli budowa domu odkładana jest na bliżej nieokreśloną przyszłość, warto jak najszybciej zainteresować się tym tematem. W niektórych województwach od wielu lat podobne rozwiązania znajdują się na pierwszym miejscu – szczególnie w województwie małopolskim i w samym Krakowie, gdzie ogromną popularnością cieszą się pompy ciepła powietrze-woda. Wykorzystują energię z powietrza do ogrzewania wody i powietrza w budynku, a dzięki różnym konfiguracjom i ustawieniom są łatwe w obsłudze i pozwalają na np. połączenie ich z klimatyzacją. Istotną rolę w oszczędnościach związanych z ogrzewaniem odgrywa sposób wentylacji pomieszczeń. Coraz trudniej zaprojektować metody wentylacji naturalnej w zgodzie z obowiązującymi i zmieniającymi się na surowsze przepisami, a wkrótce może okazać się to niemożliwe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być wentylacja mechaniczna – rekuperacja – lub wentylacja hybrydowa, stanowiąca połączenie dwóch poprzednich i przez niektórych specjalistów uważana za najlepszą.

Wentylacja hybrydowa łączy w sobie zalety obu metod, ale nie ich ograniczenia, a cenowo znajduje się gdzieś pomiędzy wentylacją mechaniczną i naturalną.