Odległość to też cena podróży?

Niekoniecznie, głównym kosztem przewozu jest w przeważającej części paliwo i eksploatacja pojazdu co jest pośrednio powiązane z odległością. Na drugim miejscu dopiero kierowca. Stąd wiadomo czemu stawia się na coraz to oszczędniejsze pojazdy. Mniej benzyno chłonny pojazd, tym większa oszczędność w perspektywie czasu.

Jaka jest zależność pomiędzy odległością i ceną podróży?

BusOdległość rzeczywiście wpływa na cenę, ale nie jest to aż tak przeważająca kwestia, no i zależy od skali przewozu osób. Im więcej osób podróżuje za pomocą jednego pojazdu, tym mniejszy koszt podróży na jedną osobę, stąd też ceny biletów lotniczych są relatywnie niskie w stosunku do odległości jaką pokonują samoloty. Wielki koszt przelotu, eksploatacji oraz opłat lotniskowych maszyny zdecydowanie rozkłada się na niemal 500 pasażerów. Dużo również zależy od atrakcyjności kierunku wyjazdów oraz ilości chętnych podróżnych. Tak na przykład busy z polski do holandii z olsztyna potrafi być droższy niż bus z holandii do polski. Podobnie jak busy z belgii do polski. Idealnie to widać na przykładzie połączeń lotniczych, w których to wszelkie kurorty klasyfikują się jako najdroższe, w których ze świecą szukać jakichkolwiek promocji. Wiadomym jest, że jeśli lokalizacja jest kultowa i wszystkim znana to znajdzie się ktoś, kto z pewnością poleci i zapełni ostatnie miejsca na pokładzie kolejnego samolotu. W przeciwieństwie to połączeń mniej znanych – chociażby do Gruzji, gdzie często można znaleźć oferty promocyjne na połączenia lotnicze w ofercie last minute. Wszystko po to by zapełnić ostatnie miejsca w samolocie i zapewnić z danego połączenia zysk. Im atrakcyjniejsze jest połączenie tym większa zaczyna się gromadzić konkurencja wokół danego, lokalnego rynku.

Jako, że autokary są powszechniejsze i nie wymagają aż tak olbrzymich nakładów jak linie lotnicze, konkurencja na rynku transporty kołowego jest znacznie bardziej zasiekła, skąd poza autokarami i wyjazdami do niemiec coraz częściej można zauważyć busy do holandii wyruszające z województw takich jak pomorskie czy kujawsko pomorskie. Z pewnością taka wzbogacona oferta zwiększy zainteresowanie krótkich, kilkudniowych wyjazdów.