Nowoczesne metody kontroli dużych rozdzielni elektrycznych

 

Urządzenia elektryczne są we współczesnych czasach wszechobecne. Większość znanych urządzeń jest zasilana prądem, dlatego do swojego działania wymagają odpowiednio przygotowanej sieci elektrycznej. W dużych firmach, gdzie takie sieci obsługują setki urządzeń sercem całej instalacji są rozdzielnie elektryczne.

Znaczenie wykonywania badań termowizyjnych rozdzielni elektrycznych

badania termowizyjne rozdzielni elektrycznychNie wiem czy każdy widział jak wygląda rozdzielnia elektryczna w dużej firmie, ale niewątpliwie jest to dość majestatyczny widok. Od razy w oczy rzuca się ogromna ilość przewodów elektrycznych idąca w setki, a nawet tysiące linii prądowych skupiających się właśnie w tym miejscu. Do tego dochodzą zabezpieczenia, transformatory i zasilacze. Kontrola poprawności takiej sieci wymaga nie tylko jej dokładnej znajomości, ale także umiejętność wykorzystania odpowiednich narzędzi diagnostycznych. Największym problemem jeśli chodzi o zasilanie prądem to zbyt duży pobór prądu w stosunku do grubości przewodu jaki ten prąd dostarcza. Zachodzi wówczas zjawisko przegrzewania się przewodu, stopienia izolacji i powstaniu zwarcia, a w konsekwencji pożaru. Aby temu zapobiec stosuje się badania termowizyjne rozdzielni elektrycznych polegające na wykorzystaniu kamer z możliwością termowizji. Stosuje się je podczas pracy wszystkich urządzeń przy normalnej eksploatacji. Jeśli jakiś przewód będzie się nagrzewał zbyt mocno, to wówczas kamera to pokaże.

Bieżąca kontrola przegrzewania się przewodów pozwala zapobiec tragedii powstałej na skutek przepięcia. Kamera wcześniej wykryje wysoką temperaturę i da jasny obraz diagnoście, że coś jest nie tak. Diagnosta elektryk może w takim momencie po prostu zlecić wymianę przewodu na grubszy lub wyłączyć wątpliwe urządzenie z dalszej eksploatacji.