Niekonwencjonalne podlewanie ogrodu.

Nawadnianie ogrodów to tematyka bardzo istotna dla wszystkich właścicieli zarówno małych jak i dużych przestrzeni ogrodowych. Przy projektowaniu ogrodu bardzo istotnym zagadnieniem jest właściwe zaprojektowanie przestrzeni ogrodowej, nie tylko pod względem rozplanowania nasadzeń poszczególnych gatunków roślin, ale także pod kątem nawadniania. Zakładając ogród należy przewidzieć umiejscowienie roślin i wybór odpowiednich systemów nawadniających.

Systemy nawodnienia naszych ogrodów

taras drewnianyNa rynku znajduje się bardzo szeroka oferta systemów nawadniania. Bardzo wydajne i nie sprawiające problemów oraz wygodne dla użytkownika, który nie musi pamiętać na przykład o włączeniu podlewania, są automatyczne systemy nawadniające. Wśród nich istnieją różnorodne typy zraszaczy w zależności od przyjętego przez użytkownika systemu. Nawadnianie może odbywać się poprzez mikrozraszanie, zamgławianie, rozproszony strumień wody, nawadnianie kropelkowe czy też poprzez systemy nawadniania dokorzeniowego. System dokorzeniowy doprowadza wodę bezpośrednio do systemu korzeniowego w szczególności tam, gdzie znajduje się twarda gleba. Natomiast nawadnianie kropelkowe dostarcza wilgoć bezpośrednio do rośliny. Automatyczne nawadnianie wymaga oczywiście specjalnych urządzeń koniecznych przy projektowaniu systemów nawadniania. Nie może się obyć ten system bez odpowiednich sterowników i programatorów czy też czujników deszczu. Przy projektowaniu nawodnienie ogrodów należy dokładnie określić strefę zraszania, aby nawilżanie docierało do roślin, a nie na przykład do murów budynku czy tez miejsca do wypoczynku jakim jest taras z drewna.

Co prawda coraz popularniejsze tarasy z drewna egzotycznego sa bardzo odporne na wilgoć i zmienne temperatury, ale nadmiar wilgoci może mimo wszystko mieć szkodliwy wpływ na konstrukcje drewniane w ogrodzie. Systemy nawadniające maja służyć roślinności natomiast wszelkie niedopracowania systemów nawadniających generują wyższe koszty zużycia wody, a nie wszystkie elementy ogrodowe takie  jak ławki, altanki czy tarasy drewniane są całkowicie odporne na nadmierna wilgoć.