Negocjacje dotyczące płacy

Każdy z nas chce pracować za godziwą stawkę, bo nie pracujemy dla przyjemności. W momencie podpisania umowy o pracę, decydujemy się na konkretne warunki płacowe, ale one wcale nie muszą być stałe i obowiązywać do końca umowy.

Jak negocjować wynagrodzenie?

negocjacje płacoweWiększość osób obawia się rozmowy ze swoim szefem na temat warunków zatrudnienia, ponieważ obawiają się, że mogą zostać zwolnieni. Jednak jest to błędne podejście, ponieważ każdy pracownik ma prawo domagać się podwyżki, która mu się należy. Szczególnie jeżeli pracujemy w danym miejscu od dłuższego czasu. Negocjacje płacowe są skuteczne jeżeli mamy odpowiednie argumenty, które udowodnią pracodawcy, że powinniśmy dostać podwyżkę. Wynagrodzenie powinno być adekwatne do posiadanych umiejętności, więc jeżeli uważamy, że takie nie jest, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy nie rozmawiali z szefem i podwyżce. Do negocjacji trzeba się dobrze przygotować, bo szef z pewnością powie, że obecnie nie przewiduje podwyżek, ale jeżeli mu udowodnimy, że firmę stać na to, to mamy szansę na dodatkowe pieniądze. Ważne żeby być stanowczym w rozmowie, ale też elastycznym. Negocjacje są pewnego rodzaju kompromisem dla obu stron, ponieważ każda chce pozostać na swoich warunkach, a w konsekwencji spotykają się gdzieś pośrodku swoich oczekiwań. Przy podawaniu wysokości wynagrodzenia, lub podwyżki, warto wymienić nieco zawyżoną kwotę, z której będzie można nieco zejść w trakcie negocjacji. Umiejętne prowadzenie rozmów negocjacyjnych jest niesamowicie przydatne w życiu.

Do każdej umowy można zrobić aneks i zmienić warunki płacowe. Jeżeli sami się nie postaramy o wyższą pensję, to najczęściej pozostaniemy do końca umowy z niesatysfakcjonującym wynagrodzeniem. Większość z nas nie ma nic do stracenia prowadząc negocjacje z szefem.