Laminaty stosowane do produkcji kurtek

Zarówno kurtka zimowa 4f, jak i każda inna kurtka zimowa męska lub damska innej sportowej firmy, zawierać powinna membranę. Membrana to nic innego jak laminat. Producenci odzieży sportowej stosują najczęściej laminaty dwuwarstwowe, dwu i pół warstwowe, trójwarstwowe.

Czym są laminaty i co oznaczają poszczególne symbole i kody?

laminatyLaminaty dwuwarstwowe – 2L, jest to membrana, która w bezpośredni sposób znajduje się pod tkaniną, która jest zewnętrzna. Membrana chroniona jest przez podszewką, która stanowi oddzielną warstwę. Ma całkowicie uniwersalne zastosowanie. Laminaty dwu i półwarstwowe- w tym przypadku membranę możemy połączoną z tkaniną zewnętrzną, natomiast od wewnątrz chroniona jest cienkim nadrukiem. Taki materiał używany jest do produkcji kurtek lekkich i pakownych. Laminaty trójwarstwowe-3L, membrana ściśle połączona zostaje z tkaniną zarówno wewnętrzną jak i zewnętrzną. Nie znajdziemy tutaj podszewki, wszystko tworzy jedną zwarta konstrukcję. Z tego typu laminatu tworzone są kurtki bardzo wytrzymałe na trudne, wręcz ekstremalne warunki atmosferyczne i złe warunki terenowe.

Odwiedzając stacjonarny sklep sportowy możemy od sprzedawcy- jeśli oczywiście jest on specjalistą dowiedzieć się szczegółowo jakie parametry posiada interesujący nas model. Jeśli natomiast zakup będzie dokonany przez internetowy sklep sportowy, warto dowiedzieć się wcześniej kilku istotnych rzeczy o budowie kurtek. Wtedy nasz zakup należeć będzie do udanych. Wróćmy do parametrów, pierwszym z nich jest wodoodporność. Mówi ona o tym jak bardzo laminat jest odporny na przenikanie. Jednostką wilgotności są milimetry słupa wody. Co z tym idzie, im wyższy parametr tym większa wodoszczelność.

Drugim ważnym parametrem jest oddychalność, potocznie nazywana przepuszczalnością. Parametr ten świadczy o tym ile wilgoci z naszego potu jest w stanie przedostać się na zewnątrz laminatu. Jednostką, którą ją wyrażamy jest gram cieczy, jakie jest w stanie w ciągu 24 godzin przedostać się na drugą stronę laminatu. Tak więc im wyższa ta wartość, tym lepsza oddychalność.