druk 3d

Kolejne materiały do druk 3d

Jak już pisałem w poprzednim artykule jest o wiele więcej filamentów niż tylko PLA i ABS. Przybliżę wam teraz kolejne materiały, dzięki którym powstają figury przestrzenne. Material poliamidowy czyli tak zwany nylon.

Dzisiaj jest już sporo materiałów do wydruku 3d

druk 3dCharakteryzuje go duża wytrzymałosć, trwałość i rozciągliwość. Stosuje się go do tworzenia żyłek i linek, ale także do kół zębatych. Nylon jest o wiele bardziej wytrzymały niż poprzednie opisywane przeze mnie filamenty, pod względem mechanicznym ale i również chemicznym. Jego jedyną wadą jest tokstyczny zapach, który jest wydzielany, gdy tworzymy druk 3d. Dlatego drukowanie 3d z tego materiału musi odbywac się w wentylowanym pomieszczeniu. Prodkut nie nadaje się dla osób niedoświadczonych, ponieważ materiał ma problem przyczepiania się warstw produktów. Kolejnym po nylonie materiałem, dzieki powstają nasze wydruki 3d jest poliwęglan. Jak większość z was wie, ma on zbliżone cechy do aluminium. Jest to produkt przezroczysty, często wykorzystywany jako droższy zamiennik ABS-u. Aby móc drukować tym materiałem potrzebna jest drukarka 3d, która posiada bardzo wysokie temperatury pracy, jednak nie wszystkie takową posiadają. Bendlay to filament przeźroczysty, przez którego włokna przechodzi aż 91% światła, stosowany w medycynie, ale rowniez w branży spożyczej do produkcji opakowań, czy butelek. Cechuje go bardzo duza plastyczność i giętkość.
Laybrick to kolejny materiał do drukarek 3d, jest to mieszanka poliwęglanu, kredy i zwiazków naturalnych, posiada on cechy takie jak kamień jest twardy i kruchy. Ostatnim materiałem jaki opiszę jest Laywood, tak jak Laybrick posiada własciwosci kamienia, tak Laywood jak nazwa wskazuje drewna, ma jego zapach i fakture. Jest jednak bardziej giętki, dzięki czemu idealnie sprawdza się do tworzenia elementów do mebli, czy drewnianych dekoracji. „