Kudowa Zdrój

Kaplica Czaszek w pobliżu Kudowy Zdrój

Kaplica Czaszek inaczej Sanktuarium Milczenia i Zadumy Nad Życiem i Śmiercią przy kościele świętego Bartłomieja Apostoła to jedna z największych atrakcji okolic Kudowy Zdrój, ale nie tylko. Jest to jedno z trzech takich miejsc w Europie. To zabytek sakralny wybudowany w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka.

Kaplica Czaszek jest takim miejscem, którego nie sposób ominąć będąc na wycieczce w tamtych stronach

Kudowa ZdrójŁącznie budowa kaplicy zajęła mu 8 lat. Ściany i sklepienia wewnętrzne kaplicy pokrywają czaszki i piszczele. Ponadto w piwnicy znajduje się 21 tysięcy czaszek. Są to kości głównie ofiar epidemii i wojen. Prawdopodobnie wojny trzydziestoletniej oraz siedmioletniej. Przy ścianach kaplicy znajdują się dwie rzeźby, przedstawiające aniołów. Jeden trzyma trąbkę, pod spodem jest łaciński napis „wstańcie z umarłych”. Drugi z wagą i napisem „ pójdźcie pod sąd”. Dodatkowo przed wejściem do kaplicy jest rzeźba z napisem „Ofiarom wojen ku upamiętnieniu, a żywym ku przestrodze 1914” w trzech językach (niemiecki, polski, czeski). Za Obok kaplicy znajduje się bogato wyposażony wewnętrznie kościół a za nim cmentarz z grobami osób różnych narodowości, które dawniej zamieszkiwały te tereny. W kaplicy msze święte odbywają się tylko raz do roku w nocy z 14 na 15 sierpnia. Jest to msza upamiętniająca osoby, których szczątki leżą w kaplicy oraz wszystkie te, które umarły na skutek nieszczęśliwych wypadków czy nieuleczalnych i przewlekłych chorób. Na życzenie rodziny ksiądz może wyczytać imiona zmarłych z wspominkowych kartek.Kaplica Czaszek jest zamknięta dla zwiedzających w takie dni jak 24, 25 oraz 29 grudnia a także w Wielkanoc czy 1 i 2 listopada.. Zwiedzający, którzy chcieliby pozwiedzać resztę miasta mają zapewnione noclegi Kudowa Zdrój w malowniczej okolicy. Apartamenty, domki, pokoje gościnne nie są rzadkością w Kudowie Zdrój.

Ponadto w poniedziałki wstęp udzielany jest jedynie większym grupom zorganizowanym. Mając na uwadze szczególny charakter tego miejsca, kaplicy obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania. Na stronie internetowej dostępna jest wirtualna kontemplacja kaplicy.