Jedzenie dla konia

Jak wiadomo konie to piękne stworzenia, które charakteryzują się stosunkowo małymi żołądkami do ich ogólnej wielkości. Dlatego jedzą całymi dniami, jednak w niewielkich porcjach, aby móc odpowiednio przeżuwać i trawić pokarmy. W warunkach hodowlanych to my jesteśmy odpowiedzialni za poprawne postępowanie procesów trawiennych konia.

Odpowiednie karmienie konia hodowlanego

pasze dla koniNajpiękniejszymi zwierzętami na świecie są zapewne konie, gdyż ich układ ciała oraz to jak wyglądają w biegu fascynuje wielu ludzi. Warto jednak wiedzieć, iż taki koń musi być również odpowiednio karmiony. Odpowiednie pasze dla koni są kluczowym elementem jego zdrowie fizycznego oraz psychicznego. Dzięki posiłkom o stałych porach, które nie przekraczają 2 kilo jednorazowo mogą odpowiednio trawić podawaną mu trawę bądź siano. Niekiedy daje się zwierzęciu dodatkowe łupiny słonecznika, otręby ryżowe czy też siemię lniane albo makuchy. Warto jednak zaznaczy też istotny fakt jakim jest to, iż koń nie może jeść przed treningiem ani tuż po nim. Wpłynie to źle na proces trawienia, a w trakcie treningu koń będzie ociężały. Z kolei po treningu cała krew przemieszcza się równomiernie po całym organizmie, a nie skupia na procesach trawiennych, co może spowodować poważne problemy. W przypadku karmienia zaleca się też stosowanie ograniczającej szybkość spożywania kratki, dzięki czemu koń wolno żuje, a to pozwala na zachowanie zdrowego organizmu.

Wydawałoby się, iż tak duże zwierzę jak koń je wiele. Niestety, ma on bardzo mały żołądek, który trawi powoli małe porcje. Dlatego w hodowli ważne jest podawanie niewielkich ilości parę razy w ciągu dnia, aby koń miały stały dostęp do pożywienia. Należy zawsze obserwować konia, ponieważ w przypadku nagłego chudnięcia potrzebuje witamin.