Jak uzyskać zgodę na budowę studni?

Duże ilości wody, które są potrzebne rolnikom do utrzymania gospodarstwa powodują zwiększone opłaty. Dlatego też wielu rolników decyduje się na budowę studni, aby móc korzystać z niezbędnej im do utrzymania gospodarstwa wody bez zwiększonych kosztów. Oczywiście jednak, aby móc wybudować studnie na działce, trzeba załatwić pewne formalności.

Kiedy konieczne jest uzyskanie dokumentacji hydrologicznej?

dokumentacja hydrogeologicznaDo utrzymania gospodarstwa rolnego potrzebne są duże ilości wody. Czerpanie ich z wodociągów zazwyczaj powoduje bardzo duże rachunki za pobór wody. Aby tego uniknąć, wielu rolników decyduje się na budowę studni, aby dzięki niej móc korzystać z wody bez dodatkowych kosztów. Oczywiście, aby taką studnie móc wybudować trzeba spełnić pewne formalności, z których najważniejsza jest zdecydowanie dokumentacja hydrogeologiczna.  Dokumentacja hydrologiczna to końcowy do0kument który przekłada się we właściwym urzędzie po wykonaniu szeregu ekspertyz i badań, które potwierdza, że budowa studni głębinowej w danym miejscu będzie bezpieczna i przede wszystkim, że tak powstałe źródło wody nie zostanie w żaden sposób zanieczyszczone. Aby wykonać niezbędne do uzyskania dokumentacji hydrologicznej badania, trzeba znaleźć specjalistów z zakresu hydrologii oraz geodezji, którzy będą w stanie wykonać wymagane badania w maksymalnie jak najbardziej rzetelny sposób. Bardzo ważne jest również, aby dopełnić wszystkich wymaganych terminów przy składaniu dokumentacji. Jest to konieczne aby uzyskać pozytywna zgodę od urzędu na budowę studni.

Studnia jest tak naprawdę nowym ujęciem wody pitnej i dlatego tez powinna podlegać ochronie. Dlatego też aby uzyskać zgodę na budowę studni trzeba dopełnić wszystkich formalności. Bardzo ważne jest badania gruntu potwierdzające zasobność danego źródła wód.