Jak przygotować pracę dyplomową?

 

Zakończenie studiów kończy się obroną pracy dyplomowej. Po jej obronie student może uzyskać tytuł licencjata, inżyniera czy magistra. Aby jednak praca została w ogóle przyjęta przez uczelnię, a jej obrona była możliwa, musi spełniać ona określone wymagania. W tym artykule zostały udzielone wskazówki na temat tego, jak przygotować pracę dyplomową.

Praca dyplomowa – o tym należy pamiętać

okładka pracy dyplomowejW pierwszej kolejności należy wybrać temat pracy dyplomowej oraz ułożyć spis jej treści. Najczęściej w tej kwestii można liczyć na wsparcie promotora. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniej literatury, w oparciu o którą będzie ona pisana. Powinno się pamiętać o przypisach wskazujących źródło pozyskanych do pracy informacji. Istotne jest także odpowiednie formatowanie. Każda uczelnia ma swoje wymagania co do wyżej wspomnianych, dlatego należy się z nimi zapoznać i właśnie w taki sposób sformatować tekst, tabele, wykresy itp. Oddanie pracy dyplomowej wiąże się z koniecznością odpowiedniego jej oprawienia. Okładka pracy dyplomowej także może być określona przez daną uczelnie, więc zanim podejmie się decyzję o tym, jak będzie ona wyglądać, lepiej upewnić się czy jest w tym temacie dowolność, czy trzeba stosować się do wytycznych.

Podsumowując – aby praca dyplomowa została przyjęta przez uczelnię, a tym samym student mógł podejść do jej obrony, konieczne jest jej właściwe opracowanie. Warto pamiętać jednak o tym, że we wszystkim udzieli pomocy promotor, dlatego też nie zostanie on ze wszystkim sam. Podczas seminariów będzie można konsultować się z promotorem i poprawiać ewentualne błędy. Jeżeli będzie się w nich regularnie uczestniczyć oraz na bieżąco tworzyć pracę i nanosić poprawki, to bez większego trudu uda się ją złożyć w dziekanacie i obronić.