Jak przechowywać baloty sianokiszonki?

Pasza objętościowa to podstawa żywienia bydła, zarówno tego hodowanego na mięso, jak i tego mlecznego. Dobrej jakości pasza pozwoli zwierzętom na zdrowy rozwój, szybkie przyrosty oraz wysoką wydajność. Najczęściej używaną paszą objętościową jest siano i sianokiszonka, przy czym to ta druga zawiera więcej składników odżywczych i minerałów.

Sianokiszonka – jaka folia?

folia do balotówJak zrobić własną sianokiszonkę i jak ją przechowywać, aby posłużyła do skarmiania zwierząt przez cały rok? Dobra sianokiszonka powstaje w warunkach beztlenowych. Tylko wtedy istnieją idealne warunki do działania bakterii kwasu mlekowego, które powodują zakiszanie siana. Jeśli do zakiszanej masy dostanie się powietrze, proces będzie zakłócony, a sianokiszonka może ulec gniciu, jej wartość odżywcza spadnie, lub może stać się zupełnie bezużyteczna. Przygotowanie tej wartościowej paszy należy zacząć od koszenia trawy, przy czym najbardziej wydajny i wartościowy będzie pierwszy pokos. Koszenie zaczynamy w momencie kłoszenia tego gatunku trawy, który przeważa na areale. Trawy nie należy kosić ani zbyt nisko (spowoduje to trudności w odrodzeniu się skoszonych pędów), ani zbyt wysoko. Najlepiej kosić na wysokości 5-7 cm. Skoszoną masę należy wstępnie podsuszyć. Zawartość suchej masy w sianokiszonce to około 40%. Po kilku godzinach suszenia trawę należy uformować w baloty i szczelnie owinąć. Na tym etapie kluczowym elementem jest dobrej jakości folia do balotów. Musi charakteryzować się wysoką kleistością i elastycznością, co ułatwi pracę przy owijaniu i zapobiegnie zrywaniu się folii. Dobra folia do balotów musi być również wytrzymała i odporna na uszkodzenia (szczególnie przez twardsze pędy, które mogą ją przebić). Tylko zapewnienie stuprocentowej szczelności umożliwi zakiszenie masy.

Czy kolor użytej folii ma znaczenie? Kolor przede wszystkim pomaga nam odseparować baloty z różnych pokosów. Warto jednak pamiętać, aby pierwsze pokosy pakować w folie jasne (białe i jasne zielone), ponieważ jasne barwy lepiej ochronią masę przed nagrzewaniem się, odbijając promienie słoneczne. Kolor ciemny zielony oraz czarny pozostawmy na ostatnie pokosy.