Izolacje przemysłowe – czym są?

 

Budowa instalacji to niezbędny proces, który musi zostać wykonany podczas realizacji inwestycji przemysłowej. Ma ona znaczenie zarówno techniczne, jak i ekonomiczne. Zapewnia bowiem jak najmniejsze straty ciepła do otoczenia, utrzymanie odpowiedniej temperatury – co przekłada się na zapobieganie strat cieplnych, tym samym na oszczędność. 

Jaka rolę odgrywa izolacja przemysłowa w firmie?

izolacje przemysłowe firmyDlaczego niezawodne izolacje przemysłowe firmy są tak ważne? Jakie wynikają z niej korzyści? Jakie materiały wykorzystywane są do stworzenia izolacji o najwyższej jakości? Możemy wyróżnić kilka typów izolacji. Wśród nich spotkamy miedzy innymi izolację termiczną ciepłochronną, która jest najprostszym i zarazem najtańszym sposobem na zminimalizowanie strat cieplnych. Ogromną rolę odgrywa również izolacja zimnochronna, dzięki której uzyskamy szczelność zarówno płaszcza, jak i warstwy izolacyjnej. Aby izolacja spełniała swoje funkcje musi zostać wykonana z odpowiednich materiałów, z zachowaniem wszelkich norm. Musi posiadać odpowiednią grubość i występować na całej długości. Ponadto niezwykle istotna jest stabilność właściwości cieplnych w czasie oraz niska zawartość wilgoci i jak najmniejsza zdolność jej absorbcji z otoczenia. Same izolacje przemysłowe dzielą się na trzy grupy. Są nimi izolacje cieplne, techniczne oraz technologiczne i ekonomiczne. Każda z nich musi jednak spełniać odpowiednie wymagania. A należą do nich: właściwa gęstość materiału izolacyjnego, rozszerzalność objętościowa, odporność na szok termiczny, a także brak szkodliwego wpływu na środowisko i człowieka.

Do produkcji izolacji przemysłowych wykorzystywanych jest kilka rodzajów materiałów. Wśród nich są produkty z materiałów włóknistych, ziarnistych, należących do grupy izolacji panelowych i próżniowych oraz materiałów składających się z połączenia różnych substancji.