hala produkcyjna

Hale produkcyjne się zawaliły

Ostatnio miał u mnie w mieście miejsce wypadek związany z zawaleniem się hali targowej. Zima była, a raczej nadal jest, wyjątkowo surowa. Śnieg pada czasem przez cały dzień, a temperatura nie chce wzrastać. Co odśnieżarki usuną śnieg z drogi, to zaraz znowu napada i tak w kółko. Na chodnikach wcale nie jest lepiej. Przed domem też trzeba cały czas odśnieżać, bo inaczej nie wyjechałoby się z garażu, brodziło po kolana w śniegu od furtki do drzwi wejściowych, albo brama wjazdowa by się nie otworzyła, tak było wszystko zasypane.

Hale produkcyjne muszą być kontrolowane

hala produkcyjnaJednak żeby hale stalowe mogły się zawalić? To oznacza tylko, że tego śniegu było bardzo, bardzo dużo. Zbierał się on powoli na dachu. Nikt go stamtąd nie zrzucał, więc w końcu osiągnął masę krytyczną, co spowodowało, że hale przemysłowe się zawaliły. Dach runął do środka, a wraz z nimi kilogramy śniegu. Oczywiście obiekt nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Trzeba to najpierw wszystko usunąć i posprzątać, następnie założyć nowy dach, wszystko zaizolować, i regularnie odśnieżać, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Hale produkcyjne są bardzo mocne, ale jednak jak widać, wszystko ma swoją wytrzymałość. Każdy płaski dach trzeba odśnieżać, w domach też. Z dachów skośnych śnieg sam zlatuje i nie osadza się aż tak bardzo. Z płaskiego dachu nie ma jak spadać. Woda deszczowa spłynie do rynien, ale śnieg nie, chyba że stopnieje i zamieni się w pluchę. Montaż hal stalowych na pewno zakłada jakie obciążanie mogą one przyjąć. Przecież stal stali nierówna, obiekt mógł być zrobiony z grubszej lub cieńszej blachy, stali nierdzewnej lub rdzewiejącej. Nawet poprawnie przeprowadzony montaż nie ma wpływu na dalsze użytkowanie hali targowej. To od właściciela powinno zależeć jak będą one wyglądały i jak będzie o nie dbał. Dobrze, ze nikomu nic się nie stało, ale gdyby to były hale tenisowe, a na trybunach siedziało setki ludzi?

Czy dopiero tragedia musi sprawić, żeby niektórzy zaczęli myśleć logicznie i dbali o bezpieczeństwo swoje i innych? Tak nie powinno być! Nie ważne czy to stal, beton, czy iny materiał, każdy ma swoje obciążenia których nie można lekceważyć.