geodezja

Geodezja przy budowie domu

Podjęcie decyzji o wybudowaniu domu może być jedną z najtrudniejszych w życiu każdego człowieka. Jak wiadomo, kupno mieszkania to właściwie kwestia wyłącznie wybory takiego osiedla i układu mieszkania, które odpowiada nam najbardziej. Budowa domu to zdecydowanie trudniejszy proces.

Geodezja początkiem budowy

geodezjaPodstawą jest wybranie działki na której dom chcielibyśmy postawić, co tez wiąże się z inna decyzją mianowicie, czy chcemy mieszkać w mieście czy też na jego obrzeżach. Wybór działki to dla wielu zdecydowanie najgorszy etap całego proces budowy domu, tym bardziej, że trzeba się liczyć także z bardzo dużymi różnicami w cenie teoretycznie podobnych działek. Kiedy już zdecydujemy się na wybór działki, pozostaje załatwienie geodezja oraz osoby która zajmie się zaprojektowaniem naszego wymarzonego domu. Najprostszym sposobem i zazwyczaj najtańszym jest skorzystanie z pomocy biura świadczącego jednocześnie usługi geodezyjne oraz projektowe. Pozwala to nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy ale także czasu, a jak wiadomo obie te rzeczy są przy budowie domu na wagę złota. Zadaniem geodety jest dokładne wyznaczenie granic naszej działki oraz wykonanie specjalnej geodezyjnej mapy do celów projektowych. Geodeta zaznacza na mapie granice działki, jej otoczenie a jeśli nasza lub sąsiednie działki są zabudowana, na mapie naniesie on na mapę również informację o położeniu budynków oraz ich przeznaczeniu. Kiedy wykonane i zaznaczone na mapie pomiary terenu zostaną przyjęte przez wydział geodezyjny, mapa objęta zostanie klauzulą informującą, że może służyć celom projektowych.

Zadaniem z kolei projektanta naszego domu jest dokładne zaprojektowanie takich elemntów domu jak fundamenty, mury, ściany wewnątrz budynku. Do jego zadań należy dokładne obliczenie jaka nośność mają nasze ściany oraz to jak powinien wyglądać dach. Tak właśnie wygląda ten początkowy, ale dla wielu najtrudniejszy proces budowy domu.