Gdzie używane są uszczelki płaskie

Uszczelki wykorzystywane są wszędzie, gdzie chcemy aby jakieś połączenie dwóch elementów było szczelne. Produkowane są z przeróżnych materiałów, które znajdują zastosowania w przeróżnych miejscach uszczelnienia. Wykorzystywane są na co dzień w każdym gospodarstwie domowym. 

Rodzaje uszczelek płaskich

Uszczelki płaskiePłaskie pierścienie uszczelniające najczęściej są wykonywane z różnego rodzaju gum. Występują np w formie podkładek używanych najczęściej na gospodarstwach domowych w celu uszczelnienia armatury łazienkowej i kuchennej. Jednak taki rodzaj materiałów nie jest jedynym wykorzystywanym do produkcji uszczelek. Uszczelki płaskie, które zazwyczaj wykorzystywane są w przedsiębiorstwach wykonane są z miedzi. Taki rodzaj uszczelek stosowany jest środowiskach w których panuje duże ciśnienie. Maszyny wykorzystujące technologię wtrysku najczęściej są właśnie uszczelniane w taki sposób. Przy czym uszczelnienie metalu do metalu daje najlepsze efekty. Takie uszczelnienie wykorzystywane jest coraz częściej w różnego rodzaju zakładach chemicznych. Płaskie uszczelki z miedzi przeznaczone są do temperatur nie przekraczających 400ºC. Uszczelki aluminiowe używane najczęściej w połączeniach metalowych między wkręcaną śrubą a materiałem przykręcanym. Wytrzymują temperatury nie przekraczające 200ºC. Uszczelki z włókien używane najczęściej w postaci płaskich podkładek np w połączeń mających chronić przed różnego rodzaju smarami i substancjami oleistymi maksymalna temperatura jaką potrafią osiągnąć to 140ºC. 

Na rynku jest masa różnych uszczelek z przeróżnych materiałów posiadających różne właściwości chemiczne i fizyczne. Dzisiejszy przemysł i życie codziennie byłoby dużo cięższe bez wszelkiego rodzaju uszczelnień występujących chociażby w kranach w łazience.