Dom – kupić czy wybudować?

Jeśli dojrzała w nas decyzja o zamianie mieszkania w bloku na mieszkanie w domu pod miastem, gdzie przestrzeń dzieląca nas od sąsiadów to kilka metrów a nie kilka centymetrów ściany. Zalet mieszkania w domu jest wiele, nie płacimy czynszu, jedynie opłaty za grunt i media. Warto zastanowić się czy kupić dom na rynku wtórnym, a może dom wybudowany przez dewelopera w zabudowie szeregowej a może samemu wybudować dom.

roletyKażda z tych opcji ma swoje zalety jak i wady. Jednak po dłuższym zastanowieniu wiele osób woli jednak wybrać samemu projekt i zlecić wybudowanie domu firmie budowlanej. Już na etapie projektowania domu mamy decydujące zdanie co do rozkładu pomieszczeń, materiałów jakie mają być użyte do budowy domu. Grunt to wybrać architekta, który będzie szanował nasze zdanie, podpowiadał ciekawe rozwiązania. Dobry architekt potrafi stworzyć ciekawy projekt domu gospodarczego poprzez nowoczesne domy posiadające w oknach rolety wewnętrzne z płaskim dachem aż po projekty budynku biurowego. W jego portfolio możemy znaleźć nie tylko tradycyjne domy jednorodzinne parterowe z poddaszem użytkowym ale też nowoczesne domy parterowe. Wybór koncepcji domu musi nie tylko zgadzać się z naszym poczuciem estetyki ale też z rozporządzeniami dotyczącymi zabudowy danego osiedla.

Na nasz awangardowy projekt domu może nie zgodzić się architekt miejski czy też okoliczni mieszkańcy. Stąd też wiele osób wybiera projekty tradycyjne, podobne do domów postawionych w danej okolicy. Jednak coraz częściej możemy spotkać się ze stawianiem domów nowoczesnych, o niezwykłej bryle budynku.