Do czego służy rekuperator

Z pewnością niewiele osób wie, do czego tak naprawdę służy rekuperator i co to tak naprawdę jest. Takie urządzenie pozwala odzyskać ciepło z wentylacji. Chyba każdy wie, że w trakcie wietrzenia pomieszczenia ucieka z niego również ciepło. Nie musi jednak tak być i można zdecydowanie zmniejszyć te straty.

Jakie jest działanie rekuperatora?

RekuperatorNie da się ukryć, że wentylacja potrzebna jest w każdym pomieszczeniu. Pozwala ona na dobrą cyrkulację powietrza. Nie każdy jednak wie, że podczas procesu wentylacji następuje bardzo duży ubytek ciepłego powietrza. Co za tym idzie, głównie w sezonie zimowym, musimy zwiększyć ogrzewanie w naszym domu. Najczęściej będzie to miało również wpływ na przyszłe rachunki za ogrzewanie. Na szczęście można już temu zaradzić. Rekuperator jest urządzeniem, które pozwala ogrzać powietrze napływające z zewnątrz ciepłym powietrzem, które jest z niego usuwane. Można zatem powiedzieć, że do ogrzewania wykorzystuje to, co już zostało wytworzone we wnętrzu. Nie wpływa to zatem na koszty związane z ogrzewaniem. Możemy bardzo skutecznie odzyskać ciepło z wentylacji. Takie rozwiązanie wydaje się wręcz idealne. Rekuperator składa się z dwóch wentylatorów, które wyposażone zostały w specjalne filtry. Zatrzymują one zanieczyszczenia znajdujące się na zewnątrz pomieszczenia. Dzięki temu możemy mieć pewność, że w naszym domu będzie świeże powietrze bez smogu i dymu. Pamiętać trzeba o tym, że montaż rekuperatora najlepiej jest wykonać w trakcie budowy domu. Ma to związek z koniecznością doprowadzenia przewodów do wszystkich pomieszczeń.

Jeśli cenimy nowoczesne rozwiązanie, które nie tylko mają wpływ na nasze rachunki, ale także na zdrowie i otoczenie, możemy skorzystać z zalet rekuperatora. Warto o tym pomyśleć podczas tworzenia projektu domu, ponieważ w starszych budynkach trudniejszy będzie montaż. Mamy szansę odzyskać ciepło, które i tak już zostało wytworzone. Na pewno zyskamy w domu powietrze odpowiednio oczyszczone i zmniejszą się nasze rachunki za ogrzewanie.