Do czego służy rębak?

Po wiosennych porządkach w ogrodzie zostało ci dużo gałęzi oraz trawy, z którymi nie wiesz, co zrobić? W pozbyciu się odpadów ogrodowych, może pomóc rębak, który rozdrabnia gałęzie o grubości nawet do kilkunastu centymetrów. Niektóre modele służą także do rozdrabniania liści i skoszonej trawy.

Rodzaje najpopularniejszych rębaków

rębak tarczowyKażdy, kto ma ogród, musi zmierzyć się z problemem składowania odpadów zielonych, które zajmują dużą powierzchnię. Niektóre gminy odbierają zielone odpady z posesji mieszkańców, raz w miesiącu, jednak przy dużym trawniku może się to okazać zbyt rzadko, zwłaszcza w środku lata, kiedy trawa rośnie wyjątkowo szybko. Ostre części gałęzi mogą też dziurawić worki, na odpady zielone, dostarczane przez gminy. Świetnym sposobem, żeby zmniejszyć objętość tych odpadów, jest użycie rębaka. Rozdrobnione części gałęzi nie przedziurawią worka, a zmielona trawa będzie zajmować mniej miejsca. Najpopularniejszym modelem, jest rębak tarczowy. Ma on uniwersalne zastosowanie, dzięki ułożeniu ostrzy w tarczę, tnie grube gałęzie i delikatne liście. Jego alternatywą może być rębak bębnowy, w którym ostrza są rozmieszczone na walcu. Rębaki do użytku domowego są zazwyczaj wyposażone w silnik elektryczny, o mniejszej mocy. Profesjonalne rębaki, wykorzystywane, przez firmy, zajmujące się wycinką drzew, potrzebują większej mocy. Są więc zasilane napędem spalinowym. W rolnictwie wykorzystuje się rębaki, które można przymocować do ciągnika i w ten sposób zebrać i rozdrobnić odpady rolnicze z pola.

Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, sami konstruują własne rębaki. Praca z takim własnoręcznie zbudowanym urządzeniem, może być śmiertelnie niebezpieczna. Certyfikowane rębaki, są wyposażone w systemy zapobiegające przeciążeniu maszyny. Rębaki własnej produkcji często też wykorzystują napęd ciągnika, co wiąże się z dodatkowym obciążeniem go.