Co to są korki pneumatyczne?

Zamknięcia pneumatyczne czyli tak zwane korki do rur umożliwiają blokowanie przepływu różnego rodzaju medium. Rozróżniamy różne rodzaje korków dzięki czemu mają one szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach. Najczęściej spotykanymi zamknięciami są te wykorzystywane do blokowania przepływu ścieków oraz korki uszczelniające. 

Praktyczne korki zatykające

korek pneumatyczny do rurPosiadają one różne cechy i kształty. Najczęściej stosowane są te o profilu kołowym ale występują również takie, których przekrój ma profil jajowy oraz w kształcie poduszki. Oczywiście istnieje możliwość zamówienia u producenta korka pneumatycznego o konkretnym profilu. Drugą grupę zamknięć pneumatycznych inaczej zwanych poduszkami pneumatycznymi stanowią korki, które posiadają otwory przelotowe dzięki czemu mogą być stosowane gdy konieczne jest przeprowadzenie testów rurociągów podczas tak zwanych prób szczelności rurociągów. Próby te wykonywane są powietrzem lub wodą zgodnie z obowiązującą  normą DIN EN1610. Korek pneumatyczny do rur najczęściej stosowany jest do zamykania, uszczelniania rur ściekowych kanalizacyjnych zwłaszcza kiedy konieczna jest naprawa tychże rur lub ich konserwacja. Dzięki tym zamknięciom możliwe jest  sprawdzenie pod katem szczelności różnego rodzaju zbiorników, dopiero co wybudowanych rurociągów i studni kanalizacyjnych.

W przypadku korków pneumatycznych istotne jest też z czego zostały wytworzone. Najczęściej jest to  specjalne, wielowarstwowe tworzywo kauczukowe, które charakteryzuje się dość wysoką odpornością na działanie różnych czynników. Mogą być one wzmacniane również stalowym albo kevlarowym kordem. Dzięki takiej wielowarstwowej strukturze możliwa jest rozciągliwość średnicy samego korka nawet do 100%. Jest to też dodatkowo ochrona przed tak zwaną rozszerzalnością liniową.